Takáto je liga, podľa toho k nej treba aj pristupovať, hovorí po prvej štvrtine súťaže Michal Martišek
BK Slovan má za sebou neúplnú prvú štvrtinu, zápas s Good Angels Košice bol preložený na 2.novembra. Pre SlovanPositive krátko zhodnotil priebeh súťaže športový manažér Slovana Michal Martišek, ktorý poodhalil aj novinky v kabíne belasých.
Podľa našich informácii v družstve na vlastnú žiadosť skončili Patrícia Polcerová a Sandra Hujsiová, hľadáte za ne náhradu?
„Momentálne o príchode nových hráčok neuvažujeme. Bolo by to aj nefér voči dievčatám, s ktorými sme sa z určitých dôvodov už rozlúčili. Máme uzavretú súpisku, na ktorej figuruje sedemnásť hráčok, z toho štyri sú kadetky.“
Ako vnímate situáciu v extralige, kde Slovan raz vyhrá, potom príde vysoká prehra. Nie je to pre vás a dievčatá demotivujúce?
„Nie je, keďže vieme aká je realita. V extralige sú tri top družstvá – Good Angels Košice, Piešťanské Čajky a MBK Ružomberok, ktorý sa túto sezónu oproti tej minulej výrazne zlepšil. Nasleduje Slovan, Cassovia, Poprad a Bystrica, niekde nad nimi sa nachádza Šamorín, ktorý by mohol patriť do prvej štvorky, ale dá sa poraziť. Takáto je liga, podľa toho k nej treba aj pristupovať.“
Práve zápasy s Cassoviou, Banskou Bystricou a Popradom boli pre vás kľúčové. Dva z troch ste vyhrali, nestačili ste iba na Poprad, bol neporaziteľný?
„Určite bol aj je poraziteľný. Ceníme si výhru v Banskej Bystrici, ktorá má dobré hráčky a navyše ťažia zo zohratosti. Cassoviu sme doma zdolali, nepodarilo sa nám vyhrať iba v Poprade. V druhej štvrtine sa pokúsime Popradu doma prehru vrátiť a potvrdiť víťazstvá s Cassoviou a Banskou Bystricou.“
V zápase s ŠBK Šamorín sa dievčatá rozlúčili so starými dresmi, mohli by ste povedať, kedy budú mať nové?
„Staré dresy našim hráčkam poslúžili ostatných šesť sezón, podarilo sa im v nich zaznamenať viacero dobrých výsledkov, vrátane toho posledného. V nových by sme mali nastúpiť v zápase proti Ružomberku.“
Aký vás čaká najbližší program?
„Po Šamoríne nás čaká séria štyroch ťažkých zápasov. Cestujeme do Ružomberku, privítame doma Piešťany a odohráme dva zápasy s Good Angels. Berieme to ako dobrú školu pre naše mladé hráčky, ktoré si budú môcť zahrať proti najlepším hráčkam našej ligy.“
Neobávate o motiváciu dievčat v týchto zápasoch?
„V žiadnom prípade. Hráčky musia pochopiť, že každá jedna minúta na palubovke proti Good Angels, či Piešťanom pre ne niečo znamená.“
Proti Piešťanom nastúpili v zápase viaceré mladé hráčky, ako sa zhostili svojej úlohy?
„V prvom polčase bolo vidno, že zodpovednosť im zväzovala ruky. Cez polčas to z nich troška opadlo, ale súper nás tlačil celých 40 minút. Nemôžem nikomu odoprieť snahu, chcem ich pochváliť za prístup k zápasu aj napriek tomu hrozivému výsledku. (105:25 pozn. red.).Niektoré hráčky sa strelecky presadili prvýkrát v živote, z čoho sme mali veľkú radosť.“
Vo viacerých zápasoch sme boli svedkami kontroverzných verdiktov od rozhodcov, je to celoslovenský problém, alebo je to ojedinelý jav iba na Slovane?
„Slovan bol v tomto vždy ojedinelý, či už sa jedná o hokej, futbal alebo basketbal. Mne osobne by ani nevadili chybné, či kontroverzné verdikty, sme ľudia, tak ako hráčky, tréneri aj rozhodcovia môžu robiť chyby. Oveľa viac mi vadí, že vo väčšine prípadov postrádame ľudskosť, pokoru a komunikáciu. Náš tréner je známy svojim temperamentom, o tom niet sporu a mnohokrát aj prekročí hranice. Ale tak ako tréneri, či hráčky aj rozhodcovia robia chyby, na ktoré tréneri reagujú. Mám pocit, že rozhodcovia sú dokonca aj vedení k tomu, aby zabránili akejkoľvek komunikácii s trénerom. Pritom ak by dali priestor a minimálne poskytli svoj pohľad resp. vysvetlenie daného rozhodnutia, určite by boli aj tréneri pokojnejší. Všetko je to o komunikácii. Samozrejme nájdu sa aj normálni, s ktorými nie je žiaden problém, škoda len, že ich nie je viac.“
Ako by ste chceli bojovať s týmto nedostatkom?
„My sme trestaní za každú jednu maličkosť, ktorú nedodržíme. Som za to, aby sa pravidlá dodržiavali na oboch stranách rovnako. Môžeme sa síce na nich sťažovať, ale reálny postih nedostanú. Našim cieľom však nie je ich trestať, každý robí chyby. Ako som hovoril, očakávame skôr priestor z ich strany odkomunikovať a vysvetliť si daný moment. Určite by sa tým znížili aj emócie zo strany trénerov či hráčok. Rozhodcovia to miesto toho riešia upozornením a následným udelením technickej chyby. V tomto vidím veľké rezervy, na ktorých musia obe strany popracovať. „