SMSka od Crosbyho
Koncom októbra posilnil obranné rady Slovana kanadský obranca Cameron Lee. Ten minulú sezónu pôsobil v drese Western Michigan Univ., ktorý pôsobí v NCAA. Svojimi výkonmi zaujal skautov Pittsburgu Penguins, výsledkom je dvojročný dvojcestný kontrakt. Kým začne nová sezóna, Cam sa rozhodol rozohrať sa v Európe, vybral si dres HC Slovan Bratislava.
Hokejové začiatky
Ako každý správny Kanaďan, aj Cam začínal s hokejom už od útleho veku. Pochádza z hokejovej rodiny, jeho otec bol vždy veľkým fanúšikom hokeja a v mladosti taktiež hrával hokej. Jeho strýko je pre fanúšikov hokeja veľmi dobre známym menom, bývalý kanadský hokejový brankár, Jean-Sébastien Giguère, držiteľ Stanley Cupu s tímom Anaheim z roku 2007. Cam avšak nešiel v šľapajach svojho známeho strýka: „Môj vôbec prvý zápas som odohral práve na poste brankára. Dostal som v ňom desať gólov a vtedy som si povedal, že už nikdy viac sa nechcem postaviť do brány.(smiech) Keďže môj otec bol obrovský fanúšik Bobbyho Orra, bol to on, ktorý mi povedal nech to skúsim ako obranca a odvtedy hrám na tomto poste.“ prezrádza. Aj napriek tomu, že Cam je obranca, jeho najväčším vzorom je útočník z Boston Bruins, Brad Marchand: „Mám viac vzorov ale vždy som prihliadal k Bradovi. Vyrastali sme spolu v jednom meste, kde sme spolu aj trénovali. Je to skvelý hokejista a mimo ľadu je to výborný človek, takže jeho považujem za môj najväčší vzor,“ hovorí Lee.
Univerzitný život hokejistu
Cam sa po strednej škole rozhodol, že pôjde na univerzitu, kde si ako študijný odbor vybral trestné právo – kriminológia. „Vždy ma fascinovalo právo a nemám rád čísla, takže som chcel študovať odbor, kde nebudú žiadne čísla a výpočty. Keď mám byť úprimný, nikdy som si nemyslel, že to hokejovo dotiahnem tak ďaleko. Moji rodičia vždy trvali na tom, že vzdelanie je najdôležitejšie. Chodil som na súkromnú strednú školu v USA a potom následne na Western Michigan University, kde som študoval štyri roky. Chýbajú mi dve skúšky na to, aby som dokončil Bakalársky titul, ktoré dúfam že v budúcnosti dokončím,“ praje si.
Univerzitný hokej v USA je najlepšia možná amatérska hokejová liga, z ktorej sa veľa hráčov dostane do profesionálneho hokeja. Hráči NCAA, ako sa hokejová liga na univerzitách nazýva, väčšinou dostávajú štipendiá, ktoré im uhrádzajú buď školné za celkové štúdium alebo čiastočné školné. Cam patril do top 4 hráčov na univerzite, takže jeho štipendium pokrývalo všetky výdavky na školu.
Podľa Kanaďana skĺbiť hokej so školou je náročné, ale dá sa to zvládnuť: „Každý deň ráno sme mali tréning, na suchu aj na ľade. Poprípade sme tiež riešili rozbor videí a podobné veci. Takže doobedia patrili tréningom a poobedia sme mali prednášky. Zápasy sa hrali v piatok a v sobotu. Jediný voľný deň bola nedeľa,“ približuje svoj harmonogram počas štúdia obranca Slovana.
Cestovanie na zápasy sa odvíjalo aj od toho, aké tím predvádzal výkony na ľade. Ak sa hralo dobre a tím vyhrával, tak sa cestovalo na zápas charterovými letmi. Ak sa prehrávalo tak neraz hráči leteli aj bežnými linkami. Okrem lietadla využívali aj tímový autobus, záležalo od vzdialenosti.
Kapacita niektorých štadiónov sa dá porovnať aj s tou zo Slovana. Väčšina štadiónov avšak mala kapacitu okolo 5000 ľudí. „Atmosféra na štadiónoch bola naozaj veľmi hlučná, keďže zápasy prevažne navštevujú študenti daných univerzít. Samozrejme môžu tam prísť fandiť aj rodinní príslušníci hráčov a aj bežní ľudia,“ opisuje Lee.
Nedraftovaný hráč
Hoci 23-ročný kanadský obranca nebol nikdy draftovaný tímom z NHL, túto sezónu podpísal dvojročný nováčikovský kontrakt s tímom Pittsburg Penguins. „Ak mám byť úprimný nikdy som nečakal, že by som niekedy mohol byť draftovaný. Keď nič neočakávate, tak nemôžete byť ani sklamaný. Tak to bolo aj v mojom prípade. Neriešil som to. A nakoniec prišla neočakávane ponuka z Penguins. Veľmi ma to potešilo a motivovalo na sebe tvrdo pracovať,“ hovorí skromne. Cam vedel, že Tučniaci sledujú jeho zápasy, ale podpis sa udial celkom rýchlo: „Posledné zápasy v sezóne začalo vedenie so mnou viac komunikovať a po poslednom zápase sezóny mi povedali, že mám na sebe pracovať. Nakoniec mi ponúkli kontrakt. Pravdepodobne začnem sezónu v AHL a ďalej uvidíme, možno neskôr dostanem šancu aj v NHL tíme. Bolo by to naozaj skvelé“, praje si Cam.
Fanúšik Boston Bruins
Aj napriek tomu, že bol draftovaný Pittsburgom, Cam Lee je fanúšikom Boston Bruins: „Otec vždy fandil Bostonu. Z môjho rodného mesta, je to najbližšie miesto s profesionálnym hokejom, asi aj preto sme vždy fandili Medveďom.“ Aj keď je Cam veľkým fanúšikom Zdena Cháru, z jeho rodiny to nie je on, kto bol jeho najväčším fanúšikom:“ Moja mladšia sestra mala v izbe plagáty aj dres Chárov. Teraz je už staršia, preto sa o hokej veľmi nezaujíma. V lete však pracovala v budove v Bostone, v ktorej zhodou okolností býva aj Zdeno, takže ho tam čas od času zazrela a vždy nadšená to volala môjmu ocovi,“ prezrádza o svojej sestre.
SMSka od Crosbyho
Ako bolo už povedané, do NHL sa Lee dostal ako nedraftovaný hráč. S Tučniakmi sa dohodol na dvojročnej zmluve. Zatiaľ čo doposiaľ bol fanúšikom Bostonu, teraz zmenil názor. Aktuálne je súčasťou oragnizácie, v ktorej úspešne pôsobili takí hráči ako Mario Lemieux, Jaromír Jágr, Miroslav Šatan, či súčašné hviezdy Sidney Crosby, Jevgenij Malkin, Chris Letang. „V Bostone mám veľa kamarátov, s ktorými mám veľmi dobré vzťahy. Teraz budem súčasťou hráčov, ktorí v NHL zanechali výraznú stopu. S Crosbym sa poznáme, vyrastali sme v rovnakom meste, mali sme aj zopár spoločných tréningov. Považujem ho za jedného z najlepších hráčov ligy. Veľmi príjemne ma prekvapil, keď mi po podpise zmluvy s Pittsburghom poslal sms správu, kde mi gratuloval a zaželal veľa úspechov,“ hovorí Lee.
Európska výzva
V súčasnej dobe býva zvykom, že do Európy smerujú hráči na sklonku ich kariéry. Nie je to pravidlo. V aktuálnej situácii, ktorá je ovplyvnená Covidom, ani samotná NHL ešte nevydala oficiálne stanovisko ku štartu nového ročníku. Veľa hráčov trénuje individuálne, niektorí využili možnosť hosťovania v Európe, kým sa nezačnú tréningové kempy. V Slovane takto pôsobil Roman Durný, spolu s ním do Slovana prišli Marián Studenič a Cam Lee. „Agent sa ma v októbri spýtal, či by som nemal záujem sa rozohrať v Európe. Povedal som :“Prečo nie?“ neznelo to zle, keďže som nemal možnosť rozohrať sa v Kanade. O Slovenskej lige som nevedel nič, tréner môjho otca na univerzite mi hovoril, že dvaja Slováci hrali hokej na univerzite. Nevedel som vôbec do čoho idem. Nemal som však obavy. Už od 11 rokov cestujem po krajine. Veľmi ma potešilo, že v kabíne veľa spoluhráčov rozpráva po anglicky. Je to iné, ako keď mladý Slovák príde do zámoria a musí prekonávať jazykovú bariéru. Málokedy nájde vo svojom mužstve krajana, preto to má v začiatkoch veľmi ťažké. Moc by som si to nevedel predstaviť. Určite je to pre mňa zmena a to hlavne na ľade, keďže v Európe sú v porovnaním s Kanadou väčšie ľadové plochy. Na starom kontinente sa hrá odlišným štýlom, ako som bol zvyknutý z univerzitnej ligy NCAA. Hrajú tú silnejší hráči, starší, skúsenejší. Zatiaľ som odohral pár zápasov, nebolo to síce zlé, ale určite viem hrať lepšie. Som na seba tvrdý, mrzia ma chyby, ktoré som spravil. Snažím sa z nich poučiť. Spomenul by som aj chybu, ktorá sa mi stala v zápase s Košicami, kedy som prepadol počas našej presilovky na modrej čiare. Padoxne v ďalšom striedaní sa mi podarilo otvoriť si strelecký účet v drese Slovana.“ opísal prvé pocity pred príchodom na Slovensko.
Potešil otca, začal hrať na gitare
Hráči zvyknú mať popri hokeji aj iné koníčky. Niektorí ako Maione, či Brulé hrajú radi na gitare. „Keď som mal šesť rokov, rodičia hrali na hudobné nástroje. Nemal som to rád, priam som to považoval za nudu a nenávidel som to. Keď som však vyrástol, a prešiel na strednú školu začal som sa zaujímať o hranie na gitare. Otec mi dal svoju gitaru, začal som na nej hrávať, čím som ho potešil, nakoľko má hudbu rád,“ spomína na začiatky s hrou na gitaru Lee.
Okrem hokeja nerobí nič extra
Nakoľko je Cam Lee v Slovane na hosťovaní, kým nezačnú v zámorí kempy, je v Bratislave sám. Jeho život na Slovensku je preto stereotypný. Ešte viac tomu pridáva Covid kríza. „Okrem hokeja nemám veľmi čo robiť. Čas trávim s krajanmi, ktorí mi pri príchode do Slovana veľmi pomohli. Inak sledujem filmy na Netflixe. Gitaru som si z domu so sebou nezobral. Som tu hlavne preto, aby som sa rozohral pred štartom ligy. Určite sa naučím nové veci, ktoré budem vedieť zúročiť. Je na škodu veci, že sa hrá bez divákov, počul som, že fanúšikovia Slovana sú výborní. Je to pre mňa možno hodená rukavica, aby som sa sem ešte niekedy vrátil a zahral si pred plným hľadiskom. Nikdy neviete, čo prinesie budúcnosť. Tá súčasná je pre mňa dostať sa do NHL. Zatiaľ som nepočul nič konkrétne, iba dohady, ktoré hovoria o možnom štarte sezóny od 1.1. 2021.“ zakončil na záver Lee.
FOTO: Archiv Cam Lee.