Quo Vadis Slovan?

Hokejisti Slovana neprežívajú ľahkú sezónu. Výsledky mužstva nezodpovedajú jeho predsezónnym vyhláseniam, niektoré posily sú sklamaním, očakávania boli rozhodne väčšie. Nagyovi zvlhol po skvelom úvode pušný prach, Hudáček hrá ako z partesu len posledné zápasy, viac bodov mali mať v tejto časti sezóny aj Vondrka, Surový, či Murley.  Najstabilnejšiu výkonnosť si zatiaľ bez pochýb držia Slovinci, z brankárov si absolutórium zaslúži iba Backlund. Takto namiešaný kokteil má za následok iba posledné miesto v západnej konferencii, nielen výsledky však trápia vedenie klubu a najmä fanúšikov…

Koniec v KHL?

Klub nemá dostatok peňazí na tohtoročné výdavky. Nie ojedinelá vec u veľkých klubov, mnohé z nich „kujú železo“ za chodu, teda počas sezóny. Situácia je však naozaj vážna, svedčia o tom aj vyhlásenia Maroša Krajčiho, ktorý na rozdiel od minulosti tieto šumy nezahaľuje rúškom tajomstva. Politická situácia v Rusku a na Ukrajine je napätá už niekoľko mesiacov, rubeľ padá stále nižšie a nižšie a je logické, že Slovan, napriek tomu že spolu s Medveščakom je jediným klubom, ktorý nie je závislý iba na peniazoch z Ruska, z toho profituje najmenej. „Myslím, že ani najznámejší svetoví politológovia a ekonomickí analytici pred pár rokmi nepredpovedali takú eskaláciu napätia v politických vzťahoch medzi Západom a Východom kvôli konfliktu na východnej Ukrajine, a taký vývoj svetových cien ropy a zemného plynu, akému čelíme v súčasnosti. To zákonite ovplyvňuje takmer všetky oblasti ľudskej činnosti, šport a hokej nevynímajúc,“ povedal o situácii, v akej sa momentálne Slovan nachádza, jeho generálny manažér Maroš Krajči. Ten sa pred necelým mesiacom zúčastnil rokovania v Soči, kde boli pozvaní zástupcovia všetkých klubov v KHL. A výsledok? „Nové vedenie KHL by najneskôr v marci malo predstaviť novú stratégiu rozvoja súťaže pre najbližšie roky. Dá sa očakávať, že od expanzívnych predstáv paneurópskej ligy s vyše 40 klubmi naprieč celým starým kontinentom sa KHL skôr bude uberať trendom vyberanej spoločnosti tradičných a ekonomicky stabilizovaných 20 až 24 klubov, medzi ktorými nebudú chýbať tie najsilnejšie značky ruského klubového hokeja,“ zhrnul Krajči najhorúcejší bod schôdze.

Čo z toho vyplýva? Napĺňa Slovan predstavy vedenia KHL? Patria belasí medzi ekonomicky stabilizované kluby v KHL, ktoré môžu konkurovať gigantom ako Petrohrad, či CSKA, ktoré majú za sebou Gazprom, či Lukoil a ďalšie mohutné zdroje peňazí? Po športovej a kultúrnej stránke nepochybne. V prípade konca Slovana v KHL by jej predstavitelia prišli o expanziu a zvuk, ktorý Slovan pomohol šíriť na západ od Moskvy. V prvom roku neveriacky krútil hlavou pri pozápasovej atmosfére aj Malkin, takéto okamihy sú na nezaplatenie. Má však Slovan na to, aby miešal karty v lige aj na ľade? Nuž, rozhodnutie sa blíži…

Vox populi

Šumy okolo vstupu do EBEL ligy vedenie Slovana rázne zamietlo. Prioritou zostáva KHL a je to úplne logické. Kvalita ligy je nesporná a či na ňu Slovan má je nateraz jedno. Nevieme, aký horúci môže byť dôvod na ukončenie klubu v KHL, ale je jasné, že vedenie koná. Musí konať. Vstup do EBEL ligy sa pri nechcenom scenári javí zatiaľ ako najschodnejšia varianta. Nenáročná na cestovanie, mužstvo do nej nepotrebuje ani drahé hviezdy, no rozhodne ani priemerných hráčov. Slovnaft aréna by však nebola vypredaná tak často, ako doteraz. A to si treba uvedomiť. Tak ako v KHL, tak aj v EBEL lige totiž Slovan nemá rivala, s ktorým súboje by ťahali ľudí do hľadiska. „Pre Slovan by bola najlepšia alternatíva Česká extraliga. České kluby vždy boli a vždy budú lákadlom najmä vďaka rivalite medzi našim a českým hokejom. Zápasy ako Slovan – Sparta, Litvínov, Pardubice, Slavia, Třinec, Plzeň, Zlín a mnohé ďalšie, to by bola paráda. Slovanu aj keď sa za federálu nedarilo a hral o záchranu, vždy bol plný dom. V Čechách hrá navyše veľa hráčov, ktorí majú za sebou veľa sezón v NHL,“ vyjadril sa pre náš web fanúšik Peter (42). Nielen on však načúva volaniu do Čiech. Ďalší fanúšik Tomáš (43) by jej dal dokonca prednosť aj pred samotnou KHL. “Českej lige by som dal prednosť aj pred KHL. Každý zápas by bol vyhecovaný, k tomu ešte bonus ako Sparta. Blízkosť výjazdov, proste ideál pre nás fanúšikov. Ak by to však nevyšlo, som za EBEL. Rozhodne je kvalitnejšia ako extraliga a hlavne nie som na Nitru, Žilinu a spol. vôbec zvedavý.  Jediná nevýhoda je, že tam nie je rival, takže vstup do EBEL aj s Košicami by nebol na škodu.“ Extraligu by bol Slovan ochotný akceptovať určite najmenej, to koniec koncov vedenie deklarovalo celkom jednoznačne. Pochopiteľne, že fanúšik chce za nemalé peniaze vidieť kvalitu, a tú dnešná extraliga neponúka v dostatočnom množstve. Navrávať si niečo nasilu a mať na očiach ružové okuliare nebudeme. Pripájame ešte jeden názor z tábora fanúšikov: „Osobne by pre mňa bola najprijateľnejšia česká extraliga. Po historickej a kultúrnej stránke by to bolo najideálnejšie riešenie. Druhá alternatíva je podľa mňa najreálnejšia. EBEL. Liga, o ktorej už dlhšie tvrdím, že má obrovský potenciál či už po zemepisnej, ale i finančnej stránke. Krátke vzdialenosti v rámci Strednej Europy, zázemie rakúskych klubov. Predstavte si, že by tam išiel hrať Slovan a udomácnil by sa tam. Reálne by možno začali uvažovať o vstupe aj Košice a ešte niekto zo Slovenska.  Ak by sa tam pridali dajme tomu dva kluby zo Slovenska, dva-tri české, maďarské, chorvátske, slovinské, poľské a možno nemecké, tak by z toho mohla vzniknúť vcelku slušná liga, ktorá by mohla byť atraktívna pre náš región po marketingovej stránke i záujmu fanúšikov. Liga majstrov podľa mňa nemá budúcnosť, ale takáto liga by podľa mňa fungovala na slušnej úrovni. Sám sa čudujem, že tento potenciál ešte nikto nevyužil,“ myslí si Bratislavčan Pepe (33).

Rozhodnutie už čoskoro

Fanúšik má teda jasno. Česká extraliga je však problém. Zástupcovia tamojšej súťaže vstup Slovana pred časom jednoznačne odmietli a podarilo sa nám zistiť, že sú za tým peniaze. Česi totiž pýtajú nekresťansky veľa a druhý problém je, ako by vyzeral samotný model ligy. Naopak EBEL liga Slovan privíta s otvorenou náručou, toto vedenie si naopak dokázalo spočítať, čo by do ligy priniesol. A nemuselo by ostať iba pri Slovane. Ruské kluby lákali a konfrontácia s nimi bola a stále je na nezaplatenie. Hokej však ide dopredu a pomerať si sily napríklad s Bolzanom, Salzburgom, v budúcnosti možno s Davosom, Zürrichom, Frankfurtom a ďalšími, by tiež nebolo na škodu. Možností je teda niekoľko, na ťahu je teraz manažment a majitelia akcií nášho klubu. Veríme, že prioritou ostáva Rusko, ale aj sám Maroš Krajči pripustil, že za každú cenu to nemá význam…

4 thoughts on “Quo Vadis Slovan?

  • 22. januára 2015 at 13:55
    Permalink

    Podľa mňa by bolo super keby niekto vedel zorganizovať nejakú stredoeurópsku hokejovú ligu,kde by hrali dva až tri najkvalitnejšie kluby z každej krajiny a tie by hrali o nejaký eur.pohár.

    • 22. januára 2015 at 14:41
      Permalink

      Ale toto je veľmi nereálne (najbližších pár rokov určite).
      Niečo také v podstate neexistuje, no ak by sa to predsa len mohlo k niečomu porovnať tak to nebude ani EBEL, ani KHL, ale k liga majstrov. Tu sa stotožňujem s tým, čo je písané v článku o nej, nemá to veľký zmysel.

      • 22. januára 2015 at 16:21
        Permalink

        Osobne si myslim ze prave vstup Slovana by mohol byt prvym krokom.
        Samozrejme ze to s EBEL bolo myslene z dlhsieho casoveho hladiska a postupne…

        • 22. januára 2015 at 17:23
          Permalink

          Súhlas, postupne by to šlo, prípadný návrat Medveščaku a náš vstup vyzdvihne kvalitu ligy. Sú tu ale dve ale:
          1. je to stále v podstate rakúska súťaž, ktovie aké oni majú zámery do budúcnosti (ani len netuším)
          2. Náš vstup by bol asi takým signálom aj pre iné kluby, že sa niečo buduje, tie však musia nájsť vlastnú motiváciu prečo (pre aké výhody) odísť z materskej ligy a presunúť sa do EBEL.

Pridaj komentár