Prišiel zásah polície neskoro?

Prerušený zápas 3. kola Európskej ligy medzi Slovanom a Spartou na Pasienkoch víri hladinu v každom periodiku na Slovensku i v Čechách. Nečudo. Mal to byť sviatok futbalu, Sparta sa so Slovanom stretla opäť po 21 rokoch a každý jeden fanúšik sa na zápas tešil. Ak si odmyslíme udalosti zo 42. minúty, na poloprázdne tribúny sa nepozeralo ľahko. Pasienky mali byť rozhodne vypredané. Tu však treba napísať – chvalabohu, že neboli. Inak by včerajšie besnenie fanúšikov mohlo mať za následok aj niečo iné, ako len horúci stôl na disciplinárke UEFA.

Besnenie Pražanov

Boli to Sparťania, ktorí sa rozhodli, že svoje primitívne ego zveľadia útokom na nevinných divákov, ktorí si bohužiaľ zaplatili vstupenky poblíž ich sektoru. Zhrňme si teda najskôr to, čo sa stalo a čo je dôkazmi nevyvrátiteľné. Päť minút pred koncom prvého polčasu sa hŕstka sparťanských fanúšikov rozhodla preraziť si cestu k sektoru domácich. To sa im aj rozobraním železnej zábrany podarilo, veľké kovové konštrukcie pritom mizli v ich rukách. Ale nie ako suveníry, ale ako zbrane. Sediaci fanúšikovia Slovana sa po tom, čo sa na nich táto tlupa neandrtálcov rozbehla, pratali zo svojho sektora kade ľahšie. Mnohí z nich skončili na ihrisku. Tu si teraz môžeme všetci ďakovať, že Pasienky neboli plné.

Sparta_hools

Zákon hovorí jasne

Z tohto pohľadu je vinník jasný. Otázkou zostáva iba to, či k takémuto niečomu malo prísť a či sa tomu dalo zabrániť. Jasnou odpoveďou by bolo to, že by policajní ťažkoodenci stáli medzi oboma sektormi tak, ako tomu bolo po zvyšok zápasu od incidentu. Zákon 479/2008 o Organizovaní verejných telovýchovných, športových a turistických podujatí však hovorí jasne. Podľa zákona má usporiadateľ právo: kontrolovať účastníkov, znemožniť vstup osobe so zákazom vstupu na štadión, upozorniť účastníkov, aby dodržiavali pokyny a nariadenia, alebo vyviesť účastníkov ak neuposlúchli jeho nariadenia. Zákon tieto právomoci dáva iba usporiadateľom a nie SBS. Úloha SBS je spomenutá iba pri „zabezpečovaní verejného poriadku“. Povinnosti a úloha polície sú podľa zákona dané takto: Keďže o priebeh podujatia sa má starať organizátor, tak zásah polície môže byť iba ak oň usporiadateľ požiada, alebo v prípade, že by sa počas zápasu porušovali ľudské práva. O právomoci polície zasahovať voči divákom zákon nehovorí. Dá sa teda predpokladať, že zásah polície prišiel až po súhlase usporiadateľa, ktorým bol ŠK Slovan.

 Prišiel zásah polície neskoro?

Zásah polície prišiel, avšak mal prísť skôr. Od rozoberania plotu Sparťanmi a následným napadnutím divákov ubehlo dosť času. Nepoznáme pozadie komunikácie vedenia bezpečnostných zložiek s usporiadateľom, všetky nejasnosti okolo toho budú zodpovedané na tlačovej konferencii, ktorú ŠK Slovan zvolá na pondelok. Nesúďme teda za horúca a nehľadajme vinníka pod emóciami, ako niektoré médiá. Isté je však to, že niekto zlyhal. Nech sa však na celú situáciu pozrieme akokoľvek, zo štadióna boli vyhnaní aj poslední diváci, ktorí verili v nejakú kultúru fanúšikovstva.

Ako ďalej?

Podľa názoru generálneho sekretára Futbalovej asociácie Českej republiky Rudolfa Řepku môžu futbalové kluby Slovan Bratislava a Sparta Praha po štvrtkovom škandále v zápase Európskej ligy UEFA 2014/2015 očakávať mastné finančné pokuty, uzatvorenie minimálne časti štadióna na Pasienkoch, resp. zákaz fanúšikom vycestovať na zápasy ich klubu. Je možné, že UEFA  prijme rozhodnutie budúci týždeň, ešte pred novembrovou odvetou na Letnej. Už počas prerušenia hry sa v novinárskom sektore dokonca niektorí kolegovia nechali počuť, že táto blamáž môže mať za následok vylúčenie tímov z pohárov pod hlavičkou UEFA. Na rozhodnutie si teda počkajme, rovnako ako na vyvodenie zodpovednosti. Táto facka však oba kluby bude bolieť poriadne dlho.

Pridaj komentár