Preview: Ak Bars Kazaň vs. HC Slovan Bratislava
Dnes o 19:30 miestneho času (17:30 SELČ) vykorčuľujú Slovanisti na svoj štvrtý súťažný zápas v tejto sezóne v KHL na ľade TatNeft Arena proti domácemu Ak Bars Kazaň. Po fantastickom úvode, keď sme vyhrali všetky tri zápasy v riadnom hracom čase (naposledy 3:1 proti doma silnému Avtomobilistu Jekaterinburg) nás dnes čaká súper z kategórie „najsilnejších“. Každoročný ašpirant na Gagarinov pohár a zároveň jeho dvojnásobný držiteľ bude ťažký oriešok.
História klubu siaha do roku 1956, keď bol založený ešte pod názvom Mashstroy Kazan. Za čias ZSSR sa im však nikdy nepodarilo postúpiť do najvyššej ruskej ligy. Ich „zlatá éra“ hokeja sa začala v roku 1996, keď vznikla ruská superliga a tím bol premenovalý na dnešné Ak Bars Kazaň podľa snežného leoparda, tradičného symbolu Tatarov. Odvtedy vyhrali dvakrát ruskú superligu aj Gagarinov pohár a raz Európsky pohár majstrov IIHF.
Jeden z najbohatších klubov celej KHL nikdy nemal núdzu o kvalitných hráčov. Ich odchovancami sú napríklad Denis Arkhipov alebo Alexander Burmistrov. Počas lock-outu NHL v sezóne 2004/2005 sa im podarilo dotiahnuť do tímu celú plejádu hviezd zo zámoria. Boli to brankár Nikolai Khabibulin, Darius Kasparaitis, Nikolai Antropov, Denis Arkhipov, Dany Heatley, Ilya Kovalchuk, Alexei Kovalev, Vyacheslav Kozlov, Vincent Lecavalier, Alexei Morozov, Michael Nylander, Brad Richards a Sergei Varlamov. No ani to im neprinieslo celkové víťazstvo v ruskej superlige. Titul získali až o rok na to.
Minulú sezónu skončila Kazaň prekvapujúco už v prvom kole play-off na hokejkách po základnej časti šiestom Metallurgu Novosibirsk. V základnej časti obsadila tretiu priečku po Metallurgu Magnitogorsk a prekvapení Baryse Astana. Napriek tomu, že Astana mala len 98 bodov, kým Ak Bars 100, leopardy odsunulo na tretiu priečku pravidlo, že prví dvaja v konferencii sú víťazi svojich divízií (po vzore NHL). Kazaň mala smolu, že v jej divízii boli aj suverénne „Magnetky“.
Aktuálna súpiska obsahuje viaceré zaujímavé mená, ktoré by im mali dopomôcť k vytúženému tretiemu titulu v KHL. V bráne sa spoliehajú na mladého Švéda Andersa Nilssona, ktorý zažiaril na tohtoročných majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku. V obrane majú z minulej sezóny mimoriadne produktívneho Kanaďana Shauna Heshku, či ruských reprezentantov Konstantina Korneyeva, Yevgenia Medvedeva a Ilyu Nikulina. Útok naopak pred touto sezónou vystužili o pražského Justina Azeveda, mladého a šikovného centra Fyodora Malykhina, ktorý prišiel z Jekaterinburgu (minulú sezónu 22 gólov a 22 asistencií) alebo krídelníka Igora Mirnova z Ufy. Najväčšími posilami sú však dvaja iní hráči: Sergei Kostitsyn, ktorý prišiel z omského Avangardu, ošľahaný 353 zápasmi v kanadsko-americkej NHL a ďalší Švéd Oscar Möller, aj zásluhou ktorého skončili Švédi na tohtoročných MS tretí a bol ich hlavným ťahúňom. Okrem toho treba ešte spomenúť Alexandra Burmistrova, Janneho Pesonena a ruského reprezentanta Kirilla Petrova, ktorí budú tiež robiť veľké problémy našim brankárom. Kazaň však museli pre príchody vyššie menovaných opustiť Česi Jakub Petružálek a Tomáš Vincour, Američan Tim Stapleton (jeden z dvoch hráčov v zostave USA na MS v Bielorusku hrajúci v Európe), Alexei Tereshenko a hviezdy brankár Konstantin Barulin.
Kazaň v novej sezóne povedie tréner, ktorý ich v rokoch 2009 a 2010 priviedol k zisku Gagarinovho pohára. Je to legenda ruského hokeja Zinetula Bilyaletdinov. Nakoľko sa pod vedením predošlého trénera Valeria Belova nedarilo podľa predstáv, Zinetula ako dovtedajší generálny manažér povedie tím aj z lavičky. Valeri Belov ostáva ako asistent.
Určite budú veľkými favoritmi zápasu. No nie sme ani náhodou bez šance, formu na to, aby sme ich porazili, rozhodne máme. No v náš prospech hovorí aj vzájomná bilancia. Z doterajších štyroch vzájomných zápasoch z ostatných dvoch sezón KHL sme vyhrali až tri! Zaujímavé je, že ani jeden z nich neskončil v riadnom hracom čase, z toho až tri museli rozhodnúť samostatné nájazdy. Kazaň už stihla jeden zápas v tejto sezóne prehrať doma s Atlantom Mytišči 1:4. Okrem toho vyhrali doma nad Jekaterinburgom aj Medveščakom Zahreb. Celkové skóre majú 8:8 (Slovan 11:5).
Ako je známe, podľa najnovšieho „revolučného“ systému vzájomných zápasov sa stretneme s takto zaujímavým súperom len raz, navyše vonku, preto si to musíme užiť a uhrať čo najlepší výsledok. Málokto z kritikov a širokej verejnosti veril, že môžme poraziť aktuálneho víťaza Gagarinovho pohára Metallurg Magnitogorsk, tak prečo nie aj ďalšieho z favoritov. Nech teda belasý orol porazí snežného leoparda.
Stretnutie bude tradične odvysielané na kanáli SPORT2.
Zostava je bez prekvapení:
Backlund (Janus) – Baranka, Sersen, Vondrka, Nedorost, Nagy – Sigalet, Starosta, Hudáček, Surový, Netík – Mihálik, Brejčák, Bartovič, Tičar, Murley – Luža, Ölvecký, White, Jeglič
Mám taký pocit,že dnes to za tri body nebude….ale aj dva sú fajn 🙂