LeBlanc aj Paré sú z Európy nadšení
Kanadský server habseyesontheprize.com, ktorý mapuje dianie v klube Montreal Canadiens, priniesol nedávno rozsiahly rozhovor s dvojicou kanadských hráčov pôsobiacich v Slovane – Francisom Parém a Lousiom LeBlancom. Redaktor spomenutého portálu v rámci svojej ceste po Európe navštívil nielen LeBlanca, ktorého draftovali práve „Habs“, ale aj Švajčiarsko, kde bol zvedavý na Réwaya. Aj ten ako je známe patrí v NHL práve Montrealu. Louis LeBlanc sa dokonca s Réwayom stretol v jednom z predsezónnych kempov. Redaktor sa najskôr pýtal, či by Réwayovi neprospela k príprave na NHL viac nižšia súťaž v zámorí, ako nejaké európska súťaž, vrátane KHL. Francis Paré na to povedal: „Takých hráčov ako je Réway okolo seba veľa nevidíte. Podľa mňa by mu viac prospela KHL ako AHL. Viem to posúdiť, pretože som hral AHL, NHL aj KHL. Myslím, že sú to odlišné svety. Hrať proti nejakému mužstvu v AHL je úplne niečo iné, ako hrať proti chlapcom ako je Kovaľčuk a iní. Je to veľký rozdiel, ľudia potrebujú o KHL počuť oveľa viac.“
A práve téma okolo Réwaya napokon vyústila do rozsiahleho rozhovoru. Obaja Kanaďania prišli do Bratislavy spolu a obaja trávia čas aj mimo ľadu. Kým LeBlanc býva v hoteli, Paré spolu s manželkou oproti cez ulicu v byte. Obaja o sebe predtým vedeli, aj keď potvrdzujú, že nie veľa.
Louis LeBlanc: „Stalo sa to veľmi rýchlo. Bol som v kempe N.Y.Islanders a dostal som ranu do tváre, ktorú bolo treba šiť. Išiel som potom do Bridgeportu a zrazu mi Slovan ponúkol zmluvu. Tak som išiel. Mnohí ľudia nechápu, že to nie je krok dozadu, ale naopak. Je to lepšie ako nižšia súťaž v Amerike. Zatiaľ som hral len tri zápasy, hral som nejaké zápasy aj v slovenskej extralige, pretože som mal problém s vízami. Ale teraz už je všetko v poriadku a som pripravený pomôcť Slovanu vyhrať nejaké zápasy.“
Bola taká podmienka, že ste museli hrať v Extralige?
Louis LeBlanc: „Nie. Slovan išiel na trip na 10 dní a ja som nemal víza. Nechceli ma nechať tak dlho bez zápasu, tak som išiel hrať Extraligu.“
Lebo prvé informácie hovorili o tom, že ste boli preradený.
Francis Paré: „Ja som o tom dokonca čítal na Facebooku a hovoril to Louisovi. Ale ľudia sa vyjadrovali a pritom nemali ani tušenia, čo bolo vo veci. Dokonca som sa dočítal, že jeho kariéra sa blíži ku koncu.“
Louis LeBlanc: „Mne prišlo z Montrealu niekoľko esemesiek, kde sa ma ľudia pýtali, či som bol preradený. Ale pre hokejistu je lepšie keď môže hrať zápas, ako keby mal dva týždne iba trénovať. Preto som sa rozhodol tak.“
Aký je rozdiel hrať KHL? Mám na mysli taktiku a iné veci.
Louis LeBlanc: „Všetci sú ďaleko od seba, je tu väčší priestor na ľade, dlhšie prihrávky, menej súbojov. Asi toľko.“
Stará ruská škola, to je balet na ľade však?
Louis LeBlanc: „Presne tak.“
Francis Paré: „Ja som bol predtým vo Fínsku, je to zasa iný štýl, podobný tomu v AHL. Veľkosť ihriska oproti KHL a AHL je taký hybrid, viac sa tam hrá 1 na 1. V KHL je to o korčuľovaní a ešte raz korčuľovaní. Po prvých dňoch som si myslel, že zomriem.“
Rozdiel medzi Severnou Amerikou a Európou?
Louis LeBlanc: „V Severnej Amerike robíte všetko rovnako na všetkých úrovniach, tu je to skôr o kreativite. Viete, ak prejdete za červenú čiaru a neviete čo s pukom , vždy ho posuniete do rohu. Tu nie je iné riešenie.“
Francis Paré: „KHL je lepšia ako AHL, tiež som o tom nebol najskôr presvedčený. Spomínam si, ako mi jeden kamarát, ktorý hral v KHL aj v Nemecku hovoril, aby sme nechodili do Európy v presvedčení, že sme dobrí hráči a budeme tam hviezdami. Je to tam vraj rýchle a sú tam naozaj výborní hráči. A mal pravdu. Musel som si zvykať na iný čas, reč, jedlo, ale všetci mi pomohli a bolo to úžasné. Hral som v Turku a je to skvelé mesto. Ak by som bol voľný hráč a mám možnosť, tak tam idem už zajtra ráno. Sú tam úžasní ľudia, Fíni sú celkovo úžasní. Niektorí boli aj na mojej svadbe. Som s nimi v kontakte. Je to krásne mesto a liga sa mi tam veľmi páči.“
Európske skúsenosti:
Francis Paré: „Korčuľovanie je lepšie v Európe, celkovo technika v Amerike. Ja som rád, že som absolvoval obe skúšky. V Európe sú úžasní ľudia. Prídete do šatne a všetci sú šťastní. Nemôžem povedať nič zlé.“
Lous LeBlanc: „Máme veľkú šatňu, aj klzisko. Fanúšikovia v hľadisku sú skvelí, akurát mám problém s tým, že tréner nehovorí po anglicky. Veľa hráčov však áno a to mi pomáha. Uvidíte, KHL je veľmi dobrá liga pre vstup d NHL. Každý deň máme obed, pri letoch na trip nie ste toľko zaneprázdnený, pretože sa lieta veľkými lietadlami a nie malými charterovými. Nemôžem sa dočkať tripu do Ruska, chcem to zažiť.“
Francis Paré: „Každý deň príde za mnou nejaký spoluhráč a pýta sa, či je všetko v poriadku, či mojem manželke nič nechýba a to je skvelé. Po skončení zmluvy by som mohol ísť hrať do Švédska, alebo do Fínska, hrá tam môj kamarát. Ale som pripravený na všetko.“
Francis Paré: „“Máme šťastie, že nás tu chalani prijímajú, nekomandujú nás, neberú nás ako niekoho, kto im ukradol prácu. Sme tu, aby sme im pomohli. Mám skúsenosti a môžeme sa učiť od seba. V Grand Rapids som hral s Joakimom Anderssonom a Tomášom Tatarom v Detroite a títo chlapci sú o dva roky mladší ako ja. Čiže mám dva-tri roky skúseností hrania s profesionálmi, skutočnými profesionálmi. “
Fanúšikovia v Európe:
Lous LeBlanc: „V Severnej Amerike sú všetci pokojní, tu jasajú postojačky.“
Francis Paré: „Na zápasoch v Rusku nemáme toľko fanúšikov ako doma, ale mali sme ich pár aj tam. Doma sa zhromaždia vo veľkom počte, môžete sa s nimi pozdraviť po zápase.
Počuli ste o Rusku predtým?
Francis Paré: „Existuje veľa príbehov, ktoré som počul aj keď som hral v Rusku. Chalani mi hovorili, že do Ruska nepôjdu, že si tam pokazíš kariéru, že sa tam fajčí v lietadlách, neodmrazujú sa a podobne. Váhal som, či tam mám naozaj ísť. Ale videl som, že odmrazovanie funguje, v lietadlách sa nefajčí. Všetko je v úplnom bezpečí. Nepríde mi to fér, že niekto šíri takéto nezmysly. KHL je dobrá aj pre NHL. Zrazu len vidíte, ako príde Panarin. A pritom on bol úžasný aj tu v KHL po minulé roky.
Louis LeBlanc: „Veľa hráčov z KHL by bolo hviezdami aj v NHL. Ale oni tu majú svoje rodiny, zázemie. Jednoducho je im tak lepšie.„
Francis Paré: „To je to isté, ako keď sme prišli sem. Ruskí hráči prídu do NHL a tiež hneď nerozumejú jazyku, pritom majú veľa otázok. Ale nevedia sa dopátrať odpovede. Veci môžu byť jednoduché, tréner niečo kreslí na tabuľu, vy si myslíte, že to urobíte dobre, ale je to presne naopak.„
Louis LeBlanc: „Cítim sa zatiaľ sám, stratený. Hovorím si, robím správnu vec? Smeje sa vám tréner alebo niekto zo spoluhráčov?“
Aké to bolo zdvihnúť nad hlavu Gagarinov pohár?
Francis Paré: „Najúžasnejší pocit v mojom živote. Fantastický zážitok. S chalanmi z mužstva sme zostali priateľmi, komunikujeme spolu. Hral som s hráčmi ako Moziakin či Zaripov, vyhral som druhú najlepšiu ligu sveta, mám doma zlatý dres. Je to jednoducho úžasné.“
Máte pocit, že tento úspech je v Kanade nedocenený?
Francis Paré: „Áno. Skoro nikto o tom nevie.“
Louis LeBlanc: „Ľudia v Kanade sú nastavení tak, že ak idete zo Zámoria do Európy, tak ste sa vzdali svojho sna NHL. Ale to tak nie je. Neuvedomujú si, aká dobrá liga tu je. A starostlivosť snáď ešte lepšia. Nie sme tu na dovolenke. Každý tu chce vyhrávať, trénuje dvakrát denne, zlomí hokejku keď prehrá, je šťastní, keď vyhrá. Každý chce hrať NHL, ale to že skončíte v KHL nie je predsa nič zlé. Viete čo tým myslím?“
Francis Paré: „Keď som povedal, že pôjdem do Európy, každý ma odpisoval. Aj mi hrozili koncom kariéry. Ale vedel som, že nemajú ani potuchy. Moja kariéra nie je ani zďaleka na konci. Naopak, práve začala. Som smutný, že sa nenaplnil môj sen o NHL. Ešte by sa to mohlo podariť, ale som realista. Mám 28 rokov a to sa mi už asi nepodarí, aj keď podobné príbehy v NHL sú. Napríklad Bud Holloway, či Pierre-Edouard Bellemare“.