Hodnotenie hráčov ŠK Slovan
ŠK Slovan Bratislava ukončil sezónu 2014/2015 na konečnej tretej priečke. V sezóne striedal lepšie zápasy s tými horšími. V kádri sa udiali okrem hráčskych zmien aj zmeny na trénerskom poste. Obhajoba titulu sa Slovanu nepodarila, v budúcej sezóne sa predstaví v Európskej lige UEFA, kde nastúpi v prvom predkole už 2. júla. Kto bude súperom Slovana, to sa dozvieme počas žrebu, ktorý je na programe 22. júna. V drese Slovana sa v ročníku 2014/2015 objavilo 34 hráčov, pri mužstve sa vystriedali traja tréneri. Aj napriek nie moc vydarenému ročníku pre Slovan sme zhodnotili ich výkony počas uplynulej sezóny.
Brankári
Dušan Perniš – do zimy bol jasnou brankárskou jednotkou mužstva. Úvod sezóny mu vyšiel, aj vďaka jeho výkonom sa Slovanu podarilo kvalifikovať do skupinovej fázy Európskej ligy. V nej padla na mužstvo pomyslená „deka“, ktorá neobišla ani Dušana Perniša. Hoci pri slabej obrannej hre celého mužstva za góly veľmi nemohol, nechytil nič navyše. V januári prišiel do tímu Martin Krnáč, ktorý s Dušanom vytvoril vyrovnanú brankársku dvojicu.
Martin Krnáč – jedna zo zimných nových tvárí v belasom drese. Do kolektívu zapadol na výbornú, bolo to vidno aj počas tréningov. Na jar sa dostal do brány osemkrát, vo viacerých zápasoch nemal veľa práce, ale svoje miesto v bráne si zastal. Ako sám priznal, so Slovanom by rád v budúcnu vyhral viacero trofejí.
Martin Polaček – mladý brankár, ktorý v A mužstve Slovana dostával minimum príležitostí. V zimnom prestupovom období odišiel do Dunajskej Stredy. V jej drese sa stal hrdinom zápasu, keď pomohol svojmu novému tímu k víťazstvu 1:0 proti Slovanu. Víťazný gól zaznamenal ďalší bývalý hráč Slovana a hrdina z Ríma, Peter Štepanovský.
Obrancovia
Branislav Niňaj – mladý obranca, ktorému vyšiel vstup do sezóny. V auguste sa hovorilo o záujme Benficy Lisabon, z prestupu vzišlo. Na jar sa ťažšie dostával do základnej zostavy. Svoje miesto dostal po zranení Martina Dobrotku, na ktorého miesto sa posunul Nicolas Gorosito. Talentovaný obranca je budúcnosťou Slovana.
Mamadou Bagayoko – podobne ako viacerí hráči, ani on nezažil najlepšiu sezónu. V zime s ním klub predčasne rozviazal zmluvu. Rýchly krajný obranca dokázal nabehať v zápasoch kilometre. Jeho najväčšou slabinou bola finálna prihrávka. V Slovane zažili úspešné sezóny, na ktoré bude rád spomínať.
Dávid Hudák – ďalší z mladých hráčov, ktorí dostali šancu v A mužstve Slovana. Vysoký obranca sa snažil hrať jednoducho. Zápas proti Young Boys Bern mu nevyšiel, na ihrisko sa dostával sporadicky. V zime odišiel do Maďarska, kde strávil pol roka na hosťovaní v Újpeste.
Nicolas Gorosito – Argentínčan, ktorý patril k najvyťažovanejším hráčom Slovana. Dokázal zahrať na stopérskom poste, ako aj na pozícii pravého obrancu. Silný vo vzduchu, chýbala nám od neho častejšia podpora útoku z pravej strany.
Tomáš Jablonský – legionár, ktorý nenaplnil očakávania. Útočne ladený obranca podporoval ofenzívu Slovana, pridal aj nejaké góly. V obrane ale chyboval, preto sa s ním vedenie Slovana v marci predčasne rozlúčilo.
Erik Čikoš – spoľahlivý obranca Slovana, ktorý dokázal zahrať na oboch stranách obrany. Viac pôsobil na ľavej strane, kde sa snažil podporovať krídelné akcie svojho tímu. Svojím gólom pomohol Slovanu k postupu cez welského majstra The Nwe Saints FC. Koncom sezóny sa boli na Čikoša pozrieť skauti z Talianska. V súťaži Cesta za trofejou zaznamenal najrýchlejšiu strelu.
Kristán Kolčák – jeden z mála hráčov, ktorý si udržal vyrovnanú výkonnosť počas jesennej časti ligy. Univerzál, ktorý nastupoval na pozícii defenzívneho záložníka i na stopérskom poste. V Slovane pôsobil od malička, v zime prestúpil do Poľska, kde obliekal dres TS Podbeskidzie Bielsko-Biała.
Kornel Saláta – Slovan posilnil koncom letného prestupového obdobia, aby jeseň hosťoval v Dunajskej Strede. Na jar patril medzi pilierov obrany Slovana, silný hlavne vo vzduchu. Spolu s Gorositom patrili k oporám zadných radov Slovana v jarnej časti ligy.
Martin Dobrotka -navrátilec do Slovana, ktorý pre zranenie na jar odohral iba štyri zápasy. Na jar nastupoval pre neho na netradičnom poste. V strede ihriska v pozícii defenzívneho záložníka sa mu príliš nedarilo. Príchodom Ladislava Pecka sa presunul na svoju obľúbenejšiu pravú stranu obrany.
Juraj Kotuľa – mladý obranca, ktorého v zime vytiahli z juniorky Slovana. Na jar začal hrávať, postupne sa zo zostavy vytratil. Ukázal potenciál, v budúcnu môže v Slovane odohrať ešte veľa zápasov. Na jar ich stihol podobne ako Martin Dobrotka štyri.
Timotej Záhumneský – v zime odišiel na hosťovanie do Podbrezovej. Po odchode Tomáša Jablonského sa 19. ročný hráč Slovana vrátil späť do Bratislavy, aby zbytok sezóny pomáhal Slovanu B. Za A mužstvo odohral tri zápasy, podobne ako Juraj Kotula, aj on je veľkým prísľubom pre Slovan.
Michal Sipľak – trénoval s A mužstvom, nastupoval však za Slovan B.
Záloha
Igor Žofčák – kapitán tímu, ktorému sezóna nevyšla podľa predstáv. Pod trénerom Strakom stratil miesto v zostave, do základu sa vrátil po príchode Jozefa Chovanca. Čakalo sa od neho viac, v zime prestúpil do Maďarska, kde obliekal dres Nyíregyházy.
Erik Grendel – hráč, ktorý striedal lepšie výkony so slabšími. Jeden z jeho najlepších výkonov podal v proti FC Šerif Tiraspoľ. V Slovane pôsobil dlhšie, ako jeden z dubnických talentov sa naplno nepresadil. V zime prestúpil do poľského Górniku.
Seydouba Soumah – jeden z najkreatívnejším hráčom vo Furtuna lige. V Slovane si často nerozumel so svojimi spoluhráčmi, niektoré kľučky boli z jeho strany zbytočné. V zápasoch mu chýbala väčšie koncentrácia na dohrávanie súbojov. V zime sa predstavil na Africkom pohári národov, vynechal tak zimnú prípravu s mužstvom. V európskej lige UEFA bol autorom jediného gólu Slovana v skupinovej fáze.
Richard Lásik – ďalšia z letných posíl, od ktorej sme čakali viac. Reprezentačný stredopoliar dostával od trénera Straku dôveru, viac sme od neho čakali smerom dopredu. Koncom jesene sa zranil, nemohol absolvovať celú zimnú prípravu. Do zápasov začal naskakovať na jar zväčša ako striedajúci hráč.
František Kubík – hráč, ktorý posilnil Slovan z Trenčína, aby mu pomohol svojimi skúsenosťami v Lige Majstrov a Európskej lige. Operoval na ľavej strane zálohy, patril k členom tímu, ktorí si vybudovali miesto v základnej zostave pod všetkými trénermi. Na jar sa zranil, sezónu zakončil gólom do siete Dunajskej Stredy.
Samuel Štefánik – podobne ako Kubík, aj on má za sebou trenčiansku minulosť. Do Slovana prišiel v lete z Holandska, kde rok hájil farby Njimingenu. Pracovitý stredopoliar ešte neukázal to, čo od neho klub čakal. Je mladý, futbalovo má čo ponúknuť. Vo Fortuna lige dal jediný gól.
Marko Milinković – prežil netradičnú sezónu. Ani jemu sa počas jesene nedarilo podľa predstáv. Prišlo zranenie, pre ktoré musel vynechať zopár zápasov. V zime bol na odchode z klubu. Nevyšli mu zahraničné skúšky, aby sa vo februári dohodol so Slovanom na pokračovaní v jarnej časti. Ladislav Pecko z neho spravil kapitána, od tohto momentu sa mužstvu začalo dariť. Marko ako správny kapitán doviedol Slovan na konečné tretie miesto. Musíme si zvyknúť, že srbský stredopoliar toho veľa nenabehá, ale s loptou je mimoriadne silný a taký hráč je v mužstve potrebný.
Slobodan Simović – zimná posila, ktorá pre problémy s kolenom naskočila do zimnej prípravy s dvojtýždenným posunom. Pracovitý srbský legionár vystužil stred zálohy. Na jar zaznamenal jeden gól, v Slovane sa opätovne stretol s Milinkovićom, s ktorým v Srbsku vyrastal a hral v jednom mužstve.
Karol Mészáros – pod trénerom Strakom dostával viac príležitostí ako pod Chovancom. Na jar si vybojoval vďaka svojim výkon stabilné miesto v zostave Ladislava Pecka. Na jar herne ožil, strieľal a pripravoval góly. Pre nás najlepší hráč Slovana v sezóne.
Adrián Čermák, Lukáš Gašparovič a Matej Jakúbek – hoci trénovali s A mužstvom, v prvej lige boli pripravení na lavičke náhradníkov. Väčšiu časť sezóny nastupovali za Slovan B.
Útok
Adam Zreľák – januárová posila Slovana, jeden z najtalentovanejších hráčov na Slovensku. Slovan si od neho sľuboval góly. Ako sám priznal, v jarnej časti ich chcel dať viac. Svojou aktivitou oživil útok Slovana, jeho spolupráca s Mészárosom sa často končila gólovou šancou. Mladý útočník belasých má pred sebou svetlú budúcnosť.
Róbert Vittek – sezónu odštartoval v drese Slovana. Po zranení pomohol Slovanu k postupu do skupinovej fázy európskej ligy UEFA. Kvôli pretrvávajúcemu zraneniu s kolenom, musel vynechať takmer celú jesennú časť. Vo februári začal s individuálnym tréningom. V máji sa objavil v spoločnej príprave s A mužstvom.
Pavel Fořt – obľúbenec trénera Františka Straku. Po zranení, ktoré mal sa nedokázal vrátiť do streleckej formy. Na jeseň sa po príchode Jozefa Chovanca nedostával do základnej zostavy, v zime prestúpil do Přibramy.
Juraj Halenár – v lete sa dostal medzi elitu v počte gólov v Slovenskej lige. V zápasoch nastupoval aj v strede zálohy. Uškodila mu mediálna prestrelka s fanúšikmi Slovana. Spolu s Igorom Žofčákom v januári prestúpil do Nyíregyházy.
Lester Peltier – legionár, ktorý sa v Slovane nepresadil. Jeho tri góly v sezóne sú toho dôkazom. Tréneri ho skúšali aj v zálohe, ani tam neoslnil. Pre nás jedno z najväčších sklamaní v tomto ročníku.
Filip Oršula – ďalší z hráčov, ktorí prestúpil do Slovana v zimnou prestupovom období. Pre zranenie vynechal viacero zápasov, do hry sa dostal koncom sezóny. Z krídla pripravil viacero gólových šancí. Sám si v zápase proti Myjave otvoril strelecký účet v drese Slovana.
Filip Ďuriš – tréner Chovanec dal Ďurišovi šancu v zápase proti SCC Neapol. Na jar nastupoval ako striedajúci hráč. V lige sa mu gól dať nepodarilo, raz sa presadil v pohárovom zápase proti Nitre. Podobne ako mladí hráči Slovana, aj on väčšinou nastupoval za Slovan B.
Tréneri
František Straka – jeho príchod na lavičku belasých prišiel tesne pred začiatkom ligy a kvalifikácie do Ligy Majstrov. Nemal dostatok času na spoznanie mužstva v letnej príprave. V júli a auguste sa mu darilo, dostal sa s mužstvom do skupinovej fázy Európskej ligy. Septemeber Slovanu pod jeho taktovkou absolútne nevyšiel. Strakov tím dokázal poraziť iba Modranku. V októbri ho vedenie po prehre s Trenčínom odvolalo.
Jozef Chovanec – Slávistu vystriedal Sparťan. Z nášho pohľadu nevydarená voľba. V hernom prejave mužstva sa nič nezmenilo, neprišla ani radikálna zmena vo výsledkoch. Možno sme čakali, že zimnú prípravu povedia nový tréner. Po nevydarených výsledkoch v jarnej časti, sa vedenie Slovana rozhodlo pre tretiu trénerskú výmenu v ročníku 2014/2015. Jozefa Chovanca s Horstom Sieglom nahradili Dušan Tittel a Ladislav Pecko.
Dušan Tittel a Ladislav Pecko – doviedli Slovan v jarnej časti ku konečnej tretej priečke. Ladislav Pecko sa navyše od januára stal trénerom Slovana B, aby po dohode s Dušanom Tittelom prial ponuku stať sa asistentom trénera pri A mužstve. Premiérou bola remíza 0:0 na ihrisku Spartaka Trnava. V závere sezóny dosiahli belasí šnúru šesť víťazstiev v sérii.
Perniš – ale áno, v čase nášho najväčšieho humusu aj on sám za góly mohol, sám to priznal
Niňaj – odkedy sa začalo povrávať, že by mal odísť do kvalitného tímu, jeho hra upadala, robil kiksy
Gorosito – jeho slabšia sezóna stále znamená, že v našej lige je oporou, smutné.
Jablonský – očakávania naplnil. A to do bodky.
Kolčák – chlapec sa od sezóny 2013/14 veľmi zlepšil
Grendel – potreboval už prestup podobne ako Bagayoko, otázkou ostáva, kto bude teraz zbierať červené karty v Európe? 😀
Kubík, Štefánik – podľahli dekadencii, ktorá vládne v našom klube a našej lige, vzhľadom na ich potenciál, ktorý napĺňali v kvalitnejších ligách.
Milinkovič – hovorí sa v Anglicku 3 rohy = gól, u Marka dva priame kopy = gól, náš najlepší a potrebný hráč, len to behanie..
Fořt – všetko dobré prajem..
Žofčák ahoj, Halenár nazdar, Peltier ťahaj svinským krokom preč.