Do jarnej časti je všetko otvorené, hovorí po jeseni Andrej Náter
Rugbisti Slovana majú za sebou jesennú časť súťaže. Ukončili ju zápasom v „pätnástkovom“ rugby, keď v 3. kolo Slovenského pohára zdolali Sláviu Košice 39:24. Zatiaľ čo zápasy v „pätnástkovom“ rugby Slovanu vyšli na výbornú, v Majstrovstvách Slovenska v „sedmičkovom rugby“ – Memoriál Tonyho Puverle sa na jeseň nedarilo tak ako sme boli v minulosti zvyknutí. O zhodnotenie jesennej časti sme požiadali jednu z ikon Slovana Andreja Nátera.
Sezónu ste zakončili výhrou v Košiciach, ako sa rodila?
„V piatej minúte sme spravili chybu, po ktorej sa súper dostal do vedenia. Postupne sme začali hrať lepšie, čoho dôsledkom bolo otočenie zápasu v náš prospech.“
Dá sa povedať, že súper z Košíc sa na vás dobre pripravil?
„Áno, boli proti nám namotivovaní, mysleli si, že nad nami vyhrajú. Nastúpilo za nich viacero zahraničných hráčov. Viacerí z nich boli na tom dobre po individuálne stránke. My sme v zápase boli ale lepší, mrzia nás chyby, po ktorých súper skóroval.“
Proti Trnave ste hrali v plnej zostave, tá naopak prišla iba s 15 hráčmi. Podľa vašich slov Košice nič nenechali na náhodu a postavili silný tím?
„Podobne ako proti Trnave sme nastúpil s plnou lavičkou, všetci sa dostali do hry. Rovnako bol na tom aj náš súper.“
V poslednom čase sa do Slovana vrátili jeho bývalí hráči. Ako to beriete?
„Trénujú s nami, začalo ich to opäť baviť. Je to pre nás pomoc, nakoľko viacerí sú skúsení.“
Pred zápasom v Košiciach ste mali viacero spoločných tréningov s hráčmi z iných družstiev. Pomohli vám v rámci prípravy na tento zápas?
„Na týchto tréningoch bolo iba zopár hráčov zo Slovana. Budúci týždeň je na programe zápas reprezentácie proti Brnu. Tento tréning hlavne pomohol mladým hráčom z Piešťan, ktorí si mali možnosť vyskúšať rôzne herné situácie. Okrem toho sa v Bratislave konal rozhodcovský kurz. Vyškolení rozhodcovia viedli prípravné zápasy.“
Čím to je, že sa vám viac darí v „pätnástkovom“ rugby ako v „sedmičkovom“?
„“Pätnástkové“ nám viac vyhovuje, nakoľko máme lepšie stavaných hráčov naňho ako na“sedmičky“. Pre nás je sú prioritou „pätnástky“, ktoré niektorí z nás aj hrávajú v Čechách, iní idú na turnaj „sedmičiek“. Vždy je to aj o tom, kto má ako čas.“
Súťaž v Majstrovstvách Slovenska v „sedmičkovom rugby“ – Memoriál Tonyho Puverle je tento rok vyrovnaná, je ešte šanca, že Slovan napokon obhájil titul z minulej sezóny?
„Samozrejme, že je! Tento rok sme síce uspeli iba raz, raz sa to podarilo Trnave a aj Košiciam. Pred nami sú ešte štyri turnaje, všetko je otvorené.“
V minulosti Slovan prehrával iba sporadicky, zlepšila sa o toľko úroveň rugby v iných kluboch?
„Nemôžeme stále iba vyhrávať. Kluby na Slovensku napredujú, čo je pre tento šport iba dobrá správa. Samozrejme záleží v akej sa stretneme zostave.“
Keď spomínate rozvoj rugby na Slovensku. Daniel Puha v spolupráci aj s vami organizujú tréningy pre deti. Ako sa vám darí?
„Postupne napredujeme, začali sme s tým iba teraz. Mávame na tréningoch okolo 15 až 20 detí. Dobre to začína, musíme sa tomuto projektu venovať. Deti sú základ, chcem z nich vychovať nádejných rugbistov.“
Ako to vyzerá v iných mestách s mládežou v rugby?
„Nie je to moc dobré. Chýbajú ľudia, ktorí by sa deťom od malička začali venovať. My sme s tým v Bratislave začali, ale nezachytili sme väčší mediálny ohlas. Výnimku tvoria Piešťany, kde majú veľa sedemnásť ročných chalanov, na ktorých sa postaví reprezentačný výber v tejto kategórii.“