To čo Jeglič dokázal, s tým som sa ešte nestretol, hovorí Pavol Rybár
Žiga Jeglič natiahol v Čeľjabinsku svoju fantastickú sériu premenených nájazdov na číslo 9. Slovinský útočník o dva dni skôr na pôde Nižnekamska po prvýkrát v sezóne zlyhal, keď po prvom premenenom nájazde dvakrát po sebe neuspel v dlhej druhej sérii hranej K.O. systémom. Napokon však v jedenástej sérii opäť rozhodol, a jeho dva neúspešné pokusy boli v okamihu zabudnuté. Suma sumárum, Žiga Jeglič sa v siedmych zápasoch, ktoré Slovan dotiahol do nájazdov, vždy dokázal v prvej sérii presadiť. Na ľade Dinama Minsk sa za nerozhodného stavu predstavil aj v druhej sérii, svoj pokus rovnako premenil. Pred posledným dvojzápasovým tripom mal teda slovinský mág na konte šesť premenených nájazdov zo šiestich pokusov. K nim mu teraz pribudli ďalšie tri úspešné zásahy, ale aj dva zmarené v Nižnekamsku. Napriek tomu svojou bilanciou ohuruje celú KHL. Z jedenástich pokusov dokázal deväť premeniť a Slovanu vďaka tomu vynieslo dvanásť cenných bodov. V čom tkvie čaro Jegličových nájazdov? Ako sa môže brankár na jeho finesy pripraviť? Dá sa to vôbec? My sme sa o tom porozprávali s naslovovzatým odborníkom, ktorým nie je nikto iný ako bývalá brankárska opora Slovana Pavol Rybár.
Bilancia Jegliča je famózna. Stretli ste sa vo vašej kariére s niečim podobným?
„Veru nie. Ale musím povedať, že Žiga má momentálne veľmi dobrú fazónu v tejto disciplíne. Už v prvej sezóne v Slovane, keď som tam ešte bol, vedel nájazdy premieňať. V tejto sezóne mu to sype obzvlášť.“
Žiga má jednu nespornú výhodu v tom, že je pravák. Hovorí sa, že pre brankára je najhoršie, ak mu pravák urobí kľučku do bekhendu. Súhlasíte s týmto tvrdením?
„Ťažko povedať, ale pravák má výhodu v tom, že nie je taký opozeraný, ako ľaváci. Brankár je predsa len zvyknutý na ľavákov. Ale myslím si, že na 80% je to pravda. Žiga však na nájazdy chodí z druhej strany, teda po brankárovej pravej ruke. Tu by sa mu blafák do bekhendu robil ťažko. Aj posledný nájazd na ľade Čeľjabinska išiel po ľavej strane, v tomto prípade by sťahovačku na bekhend urobil ťažšie. Preto si myslím, že Žiga je v tomto veľmi nevyspytateľný, pretože vždy ten nájazd prevedie nejak inak. Navyše má veľmi presnú strelu, čo je pre brankára vždy problém.“
Dá sa to vôbec chytať? Vo futbale sa zvykne hovoriť, že penalta sa nedá nepremeniť, ale iba zle kopnúť. Je to v Jegličovom prípade podobné v tom zmysle, že ak to trafí, je to neriešiteľná vec?
„Dá sa to tak povedať. Jeho strela je veľmi presná. Pokiaľ ju trafí presne, brankár má problém. Nehovorím, že je to nechyteľné, lebo vždy sa to dá vyriešiť. Brankár buď skôr zareaguje, alebo ho „prečíta.“ Ale je vidieť, že Žiga to robí tak, že brankári s tým majú veľký problém.“
O Žigovej bilancii sa však v KHL už pomaly začínajú rozprávať bájky, brankári si ho teda určite začínajú viac všímať. Môžu si ho nejakým spôsobom prečítať?
„Už som povedal, že on robí veľmi dobre to, že tie nájazdy nerobí rovnako. Nie je to podľa šablóny, ale vždy niečo zmení. Ja som z jeho jedenástich nájazdov videl asi polovicu a vždy ich zakončil strelou. Ťažko povedať, či sa dá na to pripraviť. Brankár si to môže pozrieť na videu aj stokrát, ale Žiga je tak vyspelý a šikovný hráč, že vie urobiť aj nečakaný blafák, keď to brankár nebude čakať.“
Ktorý z hráčov Slovana bol počas vašej kariéry v samostatných nájazdoch najšikovnejší?
„Najväčšie starosti mi robil Rišo Kapuš (smiech). On na mňa išiel vždy strašne pomaly a to mi vadilo (úsmev). Pokiaľ išiel hráč rýchlo a nemal dostatok času na nejakú extra kľučku, alebo zmenu smeru, tak to bola pre mňa výhoda. Ale Rišo chodil strašne pomaly (úsmev).“
Na záver sa nedá nespýtať, či sledujete výkony kanadských brankárov v Slovane?
„Ako viete pôsobím v Banskej Bystrici a mám toho veľa, takže nemám toľko času. Výsledky sledujem, ale na sledovanie zápasov mi naozaj nezostáva toľko času. Ale čo počúvam a čo som mal možnosť vidieť, tak obaja sú veľmi vyspelí a Slovan v nich má oporu.“