Čo dať na Facebook a čo nie. Aj tieto témy sprevádzali futbalistov Slovana v rámci mediálneho tréningu
Vedieť komunikovať o vašej firme je rovnako dôležité ako ju riadiť. Komunikátorom sa však človek nerodí, ale sa ním stáva. Skúsenosťami, tréningom, prípravou. Tak vraví jedna známa pravda. Preto je dobrý mediálny tréning tou najlepšou prípravou. A práve taký absolvovali v pondelok futbalisti Slovana. V priestoroch areálu štadióna na Pasienkoch sa teda pod vedením PR riaditeľa klubu Tomáša Straku hráči dozvedeli nielen to, ako by sa mali správať v styku s novinármi, ale aj to, čo je vhodné uverejňovať na sociálnych sieťach.
Čo vás viedlo k uskutočneniu mediálneho tréningu?
„Jednoznačne posun vpred aj v tejto oblasti. Našim cieľom je, aby verejnosť a najmä naši fanúšikovia vnímali našich hráčov ako profesionálov ako na ihrisku, tak aj mimo neho. V minulosti sme zaznamenali zopár nešťastných vystúpení, či už formou rozhovorov alebo prezentáciou na sociálnych sieťach, čo prirodzene vyvolalo negatívnu spätnú odozvu. Práve mediálnymi tréningami chceme čo najviac eliminovať také vystúpenia, ktoré budú negatívne vplývať na verejnosť a ktoré budú v rozpore s už aktuálne platnými pravidlami komunikácie hráčov ŠK Slovan.“
Kedy vznikol tento nápad? Bola vzorom aj SVK reprezentácia, ktorá svojho času takýto tréning s hráčmi absolvovala?
„Nápad prišiel skôr, avšak bolo potrebné vypracovať detailné pravidlá komunikácie a zároveň aj prezentáciu, ktorá hráčom podrobne vysvetlí jednotlivé pravidlá. Musím povedať, že nástupom generálneho riaditeľa Dušana Tittela sa otvoril priestor na aplikáciu týchto pravidiel aj v praxi.“
Ako hráči vnímali samotnú iniciatívu?
„Myslím si, že ju prijali pozitívne. Mali sme aj s kolegami pocit, že hráčov prezentácia zaujala. Zaujímavá a pre niektorých aj pobavujúca bola skutočnosť, že priamo v prezentácii boli použité reálne vyjadrenia z minulosti, či už aktuálnych alebo bývalých hráčov Slovana. Po prezentácii sme sa s niektorými hráčmi rozprávali a tí ocenili, že aj v tejto oblasti sa môžu posunúť ďalej. Pre tých starších skúsenejších ako Maťo Dobrotka, či Dušan Perniš to nebolo nič nové, ale mladší hráči absolvovali mediálny tréning prvý raz vo svojej kariére.“
Ktorý z hráčov bol počas tohto tréningu najzvedavejší?
„Počas prezentácie nebolo veľa priestoru na diskusiu, ale po nej sme sa rozprávali s viacerými z nich. Erik Čikoš, Karol Meszáros, Adam Zreľák, Nicolas Gorosito, ale aj ďalší sa zaujímali o samotné pravidlá komunikácie.“
Niektoré vyjadrenia futbalistov ŠK Slovan boli (najmä na sociálnych sieťach) nedávno nie práve najšťastnejšie. Pochopili už, že nie všetko, čo uverejnia, môžu fanúšikovia vnímať aj inak ako pozitívne?
„Nechceme sa vracať do minulosti, ale chceme napredovať. Práve preto sme zorganizovali mediálny tréning a klub aplikoval do praxe záväzné pravidlá komunikácie. Sme presvedčení, že hráči prezentáciu a pravidlá komunikácie prijali pozitívne a pochopili, čo od nich klub vyžaduje.“
Splnilo toto školenie svoj účel?
„To samozrejme ukáže až čas. Avšak jasné je, že hráči v tejto oblasti vzdelávania budú pokračovať ďalej. Už v blízkej dobe budú mať ostrý tréning priamo pred TV kamerami, kde ich bude doslova „dusiť“ nepríjemnými otázkami profesionál z oblasti televíznych médií.“
Ohlasy hráčov po mediálnom tréningu:
Martin Dobrotka: „Mal by sa nad sebou každý sám zamyslieť predtým, než niečo napíše na sociálnu sieť. Ja osobne nie som veľkým prispievateľom, som skôr pozorovateľ (úsmev). Je potreba komunikovať nielen s médiami, ale aj s fanúšikmi. Aj keď najmä po prehratých zápasoch to nie je vždy jednoduché.“
Dušan Perniš: „Takéto mediálne tréningy, aký sme absolvovali dnes, určite nie sú na škodu, práve naopak. Výrazne môžu pomôcť predovšetkým mladším hráčom, ktorí len získavajú prvé skúsenosti s rozhovormi a s novinármi. Samozrejme, aj my starší sa vždy niečo nové naučíme.“
FOTO: Miro Gasidlo – ŠK Slovan