Cesta za titulom
Sezóna 2013/2014 bola tou, v ktorej sa ŠK Slovan Bratislava naposledy tešil zo zisku majstrovského titulu. Od tej doby na titul majstra Slovenska čakal. Postupne začal s budovaním a prestavbou kádra, ten sa začínal formovať pred tromi rokmi. Prvými úspechmi boli víťazstva v Slovenskom pohári v rokoch 2017 a 2018. Po čase sa hráči zohrali, čoho výsledkom je zisk titulu, celkovo deviaty slovenský po rodzelení Československa, ktorý Slovan získal šesť kôl pred koncom ligy. Už teraz má pred druhou Dunajskou Stredou priepastný 19-bodový náskok.
Ročník 2018/2019 je pre Slovan špecifický. A to rovno z troch pohľadov. Tento rok ŠK Slovan oslavuje sté výročie založenia klubu, pripomína si päťdesiate výročie od zisku trofeje v Pohári víťazov pohárov, keď v roku 1969 v Bazileji zdolal slávnu Barcelonu. V neposlednom rade sa po takmer deviatich rokoch vrátil na Tehelné pole.
Od prvého kola belasí nadviazali na koniec predošlej sezóny. Zápas od zápasu sa im darilo, prvé tri kolá vyhrali, usadili sa na čele ligovej tabuľky. Prvé zaváhania prišli paradoxne na Pasienkoch, keď prišli remízy s Nitrou a Trenčínom. Potom, ale prišli štyri výhry v rade, Slovan sa svojím súperom začal vzďaľovať. Hral útočný futbal, ktorý sa musel fanúšikom páčiť.
Jeden z kľúčových momentov, ktoré pomohli Slovanu k zisku titulu prišiel koncom augusta, kedy sa vedeniu belasých podarilo získať Marina Ľjubičia, ktorý po podpise zmluvy pre klubový web povedal: „Teším sa, že som sa stal súčasťou najúspešnejšieho slovenského klubu. Na Slovensku už pôsobím štyri roky, takže veľmi dobre viem, do akého klubu prichádzam. Mal som ešte jednu ponuku zo Slovenska a viacero zo zahraničia, no pre Slovan zavážila značka klubu a taktiež ambície. Som pripravený na to, že v tíme je silná konkurencia a boj o miesto v zostave prebieha na každom jednom tréningu. Je to však pre mňa tá správna výzva, aby som sa zlepšoval a pomohol Slovanu k zisku majstrovského titulu. Veľmi túžim po zisku titulu a pevne verím, že ho v tejto sezóne získame.“
Po jeho príchode mužstvo nabralo na sile, najmä v strede poľa, kde si Ľjubičič zastal svoje mieste. S De Kampsom vytvorili nerozlučnú dvojicu. V neposlednom rade sa darilo útočnému trojlístku Moha – Šporar – Čavrič. Maročan so španielskym pasom kraľuje na ľavom krídle, aktuálne má na svojom konte jedenásť gólov a rovnaký počet prihrávok. Z jeho prihrávok profituje najmä Šporar, ktorý je s 21 gólmi na čele kanonierov. Čavrič po slabšej jeseni zažil výbronú zimnú prípravu, na jar na pravom krídle ukazuje svoj potenciál. Belasí zapracovali aj na obrane, keď doposiaľ dostali v 26 zápasoch iba 21 gólov. Tú veľmi dobre diriguje kapitán mužstva Božikov. Kraj obrany Slovan vyriešil dvojicou Suchotskij a Apau, ktorí po krídlach podporujú ofenzívu mužstva. V obrane si však plnia svoje povinnosti na výbornú. Pri zranení druhého menovaného si svoju pozíciu na pravej strane dobre zastal Medveděv. Ak aj niečo prešlo, v bránke stojí pozorný Greif.
Ako aj sami hráči tvrdia, kabína si sadla, veľmi dobre si rozumieme aj mimo ihriska. Aj toto jeden z faktorov, vďaka ktorému je mužstvo úspešné. V minulosti sa Slovanu nedarilo na ihriskách súperov. Tento rok nastala veľmi príjemná zmena. Slovan na ihriskách svojich súperov vyhral všetkých trinásť duelov. V lige momentálne ťahá desať víťazstiev v rade, naposledy na Pasienkoch remizoval 24.11.2018 s Ružomberkom 1:1.
FOTO: skslovan.com