60 rokov Yacht clubu SLOVAN Bratislava (FOTO)
Ďalším klubom, ktorý vám chceme predstaviť pod značkou Slovan je Yacht club SLOVAN Bratislava. 15.septembra 1955 bol za účasti 21 zakladajúcich členov založený jachtársky oddiel Slovan CHZJD, ktorý patrí medzi najväčšie kluby nielen na Slovensku, ale i v Čechách. V roku 2015 oslávil krásne 60. výročie od svojho založenia. Predsedom klubu je Ing. Peter Šabo, ktorý nám v zaujímavom rozprávaní prezradil viacero informácii o tomto športe.
Kto založil tento klub?
„Založený bol skupinou bývalých plavcov a vodáckych nadšencov. Rozhodli sa založiť jachtársky klub na Seneckých jazerách. Tento klub sa stal veľmi rýchlo najväčším v celom Československu. Počas existencie klubu sme dosiahli mnoho športových úspechov v Československu i v zahraničí, mnohonásobných majstrov Československa, Slovenska, majstra Európy, posádku na Olympijských hrách. Je to výborný úspech, pri pohľade na to, že sme trénovali predovšetkým na Seneckých jazerách.“
Prečo Slovan?
„Nebol som pri tom, keď sa rozhodovalo o názve klubu. V čase, keď ho zakladali som sa narodil. Zo začiatku sa meno klubu menilo, ale pokiaľ viem vždy tam bolo meno Slovan. Nejakú dobu klub existoval aj pod značkou Slovan CHZJD (Chemické závody Juraja Dimitrova).“
Ako by ste charakterizovali tento šport?
„Je to šport, ktorý je extrémne náročný z pohľadu vytrvalosti, finančnej náročnosti a prispôsobeniu spoločenského života. Nefunguje štýlom, že rodič prinesie dieťa o deviatej na tréning a o desiatej si príde poňho. Jachting je azda jediným športom, ktorý vyžaduje úplnú zmenu životného štýlu.“
Sú podmienky na Slovensku dostačujúce?
„Naši pretekári jazdia hlavne do zahraničia, kde je väčšia konkurencia. Keď si zoberieme nášho najúspešnejšieho pretekára z minulej sezóny Alexa Malinu, prichádzame k záveru, že všetky jeho úspechy, ktoré zaznamenal boli v zahraničí. Dominika Vaďurová, ktorá má olympijské ambície, cestuje do zahraničia, kde je more.“
Spomínali ste, že jachting je finančné náročný, čo všetko zahŕňa?
„Treba kúpiť loď, o ktorú sa musíte starať. Navyše tieto plavidlá sú dosť drahé. Treba zohľadniť náklady na cestovanie za lepšími podmienkami do zahraničia. Loď ide s vami, nebýva zvykom si ju dopredu poslať na miesto pretekov, ale ťaháme si ju na prívese za sebou. My sme jeden z mála športov, kde sa treba postarať nielen o športovca, o jeho výstroj, o jeho tréning. Musíme sa starať aj o zázemie, kde možno náš šport uskutočňovať. Časť peňazí, ktoré sme nasporili, sme použili na výstavbu lodeníc a ich údržbu.“
Lodenica patrí Slovanu, alebo je to majetok samosprávy, ktorej platíte nájomné?
„Náš klub je vlastníkom pozemkov aj lodeníc. To je práve to krásne čaro, že sme jeden z mála klubov, ktorý nemusí platiť prenájom. Každá tehla, ktorá tam je kúpená a položená je za naše peniaze a našimi rukami. Od začiatku sme mali dosť vysoké členské, ktoré zabezpečilo chod a fungovanie klubu. Nehovorím, že je to veľa, ale stačí nám to na udržiavanie areálu.“
Koľko máte lodí?
„Ich počet sa odhaduje ťažšie. Väčšina z nich patrí členom klubu. Filozofia, ktorú sme pred viacerými rokmi zaviedli je, že nekupujeme lode pre pretekárov, ale klub podľa možnosti podporuje výjazdy, pretekanie v zahraničí. Klubové lode detskej triedy Optimist máme k dispozícii pre začínajúcich jachtárov, aby sa prejavili. Neskôr, keď sa prejaví ich záujem a schopnosti, treba začať investovať. Lode sú v rôznych cenách podľa toho či sú nové, alebo jazdené.“
Koľko detí sa dokáže presadiť?
„Je to vždy individuálne, požičiame mu loď, vestu a výbavu. Vyskúša si to, sú deti, ktoré po roku skončia, iné aj skôr. Nájdu sa aj také, ktoré tento šport zaujme natoľko, že ho robia dlhšiu dobu. Ako príklad by som spomenul Alexa Malinu, ten sa chytil, dostal najprv výstroj od klubu, neskôr zainvestovali aj jeho rodičia. V roku 2015 vyhral majstrovstvá Slovenska. V roku 2015 bol na majstrovstvách sveta v triede Optimist. V tomto roku má v úmysle sa zúčastniť na majstrovstvách sveta i Európy. Jazdí na jeho vlastnej lodi, ktorú mu zakúpili rodičia, my garantujeme všetkým našim pretekárom, že majú na podujatiach, na ktorých štartujú štartovné.“
Aký je ideálny vek pre dieťa, aby začalo s jachtingu?
„Skupinu „optimistov“ tvoria deti vo veku od 6-7 rokov. Ak má dieťa 12-13 rokov, sa už dá posúdiť, či má, alebo nemá potrebné vlohy na to, aby sa tomuto športu dokázalo venovať. S nábormi to nie je také ako inde, kde aktuálne potrebujú doplniť skupiny 6-ročných detí. Nie je to masový šport, musíme ku každému dieťaťu pristupovať individuálne. „
Kedy vám začína sezóna?
„To záleží od okolností. S „optimistami“ napríklad chodievame na Silvestrovskú regatu do Chorvátska. Primárne ale sezónu na Slovensku za ostatných 60 rokov začíname k 4.4. čo je dátum, ktorý symbolizuje oslobodenie Bratislavy, preto tento pretek nesie názov Veľká cena Bratislavy. Je pravda, že Slovinci, Francúzi, Taliani či Chorváti jazdia celý rok, oni majú more. To, že nemáme more je pre nás určitý handikep, deti z prímorských štátov inak rozmýšľajú. Pred začiatkom sezóny býva vypracovaný celoštátny termínový kalendár, v ktorom sú zapracované preteky na jednotlivých slovenských vodách a aj regaty v cudzine, na ktoré je predpoklad, že sa nejakí naši pretekári zúčastnia. Väčšina západoslovenských domácich podujatí sa koná v Senci. Žiaľ inú vhodnú vodu na západnom Slovensku nemáme. Zlaté Piesky nie sú vhodné na jachting. Dobré boli Piešťany, ale tie sú zanesené bahnom. Dobrá voda je na Kráľovej na Váhu, ale tam musíme všetku výstroj voziť, lebo tam nemáme vlastné zázemie. V minulom roku 2015 sme tam organizovali Medzinárodné Majstrovstvá Slovenska. Je záujem rozbehnúť jachtársky život aj na Dunaji. V iných častiach Slovenska sú vhodné vody Orava, Liptovská Mara, Domaša a Šírava. Pre slovanistických pretekárov je tradičným začiatkom sezóny v slovinskej Izole a Portoroži. Býva to na Veľkú noc. Koncom novembra býva koniec sezóny uzavretý Posledným vetrom.“
Koľko pretekárov sa zúčastňuje majstrovstiev Slovenska?
Na Medzinárodných Majstrovstvách Slovenska v roku 2015 sa v rôznych lodných triedach zúčastnilo viac ako 100 pretekárov. Každý pretekár je počas sezóny bodovo hodnotený. Jednotlivé preteky sú zaradené do istého koeficientu. Čím väčšie preteky tým vyšší koeficient. Preto si pretekár môže vyberať podujatie, na ktoré ide súťažiť.
Spomínali ste, že Slovan patrí medzi najväčšie kluby na Slovensku a ešte stále pravdepodobne aj v Čechách. Aký je aktuálny počet jeho aktívnych pretekárov?
YC Slovan Bratislava má 127 platiacich členov, v roku 2015 závodilo 46 pretekárov. „
Sú preteky dotované finančnými cenami?
„Na Slovensku nie je žiaden finančný príjem z jachtingu. Ak napr. YC Slovan organizuje za sezónu päť či šesť pretekov, tak ceny pre víťazov sú zabezpečené z klubového rozpočtu, prípadne zo sponzoringu. Sponzori sú zvyčajne naši členovia, alebo bývalí členovia. V jarnej sezóne je naše najväčšie podujatie Krištáľový pohár, na jeseň je ním Pohár Slovana – Memoriál Tonky Malej. Toto sú zvyčajne najväčšie preteky v Senci. Zúčastnilo sa nám tu v minulosti veľa kvalitných pretekárov z Maďarska, Česka, Slovinska, Maďarska, Rakúska…“
Na každom preteku bývajú záchranári, sú to klasickí zdravotníci alebo skorej ľudia z vášho prostredia?
„Sú to bežní jachtári, ktorí majú so zachraňovaním lodí aj pretekárov najlepšie skúsenosti. Vždy závisí či pretekár avizuje, že potrebuje pomoc. Ak prijme pomoc nemôže pokračovať v pretekaní.
Čo je motiváciou pre jachtárov?
„Príjmová motivácia to nie je a veľmi pravdepodobne ani nebude. Existujú v zahraničí profesionálni jachtári, ale u nás to nie je zvykom. U nás je to o životnom štýle a v neposlednom rade možnosť vykonávať svoj obľúbený šport celý život.“
Fotogaléria:
[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=“thumbnails“ theme_id=“1″ gallery_id=“237″ sort_by=“order“ order_by=“asc“ show_search_box=“0″ search_box_width=“180″ image_column_number=“5″ images_per_page=“30″ image_title=“none“ image_enable_page=“1″ thumb_width=“180″ thumb_height=“90″ gallery_name=“yacht Slovan“ thumb_click_action=“undefined“ thumb_link_target=“undefined“ popup_fullscreen=“0″ popup_autoplay=“0″ popup_width=“800″ popup_height=“500″ popup_effect=“fade“ popup_interval=“5″ popup_enable_filmstrip=“1″ popup_filmstrip_height=“70″ popup_enable_ctrl_btn=“1″ popup_enable_fullscreen=“1″ popup_enable_info=“1″ popup_info_always_show=“0″ popup_enable_rate=“0″ popup_enable_comment=“1″ popup_hit_counter=“0″ popup_enable_facebook=“1″ popup_enable_twitter=“1″ popup_enable_google=“1″ popup_enable_pinterest=“0″ popup_enable_tumblr=“0″ watermark_type=“none“ watermark_link=“http://web-dorado.com“]
foto zdroj. FB Yacht Club Slovan Bratislava