10 najlepších prestupov za éry Kmotríka ml. a Trutza
Po viac ako siedmich rokoch definitívne skončilo obdobie, počas ktorého mala hlavné slovo vo futbalovom Slovana dvojica Ivan Kmotrík ml. a Richard Trutz. Táto éra začala v Auguste 2015 vymenovaním bývalého ligového rozhodcu a televízneho moderátora do pozície generálneho riaditeľa klubu. Vedenie klubu bolo často kritizované za transferovú politiku, ale napriek viacerým chýbam a prešľapom sa im podarilo aj niekoľko naozaj vydarených prestupov.
Do najlepšej desiatky sa nakoniec z rôznych dôvodov nevošli mená ako Bajrič, Čavrič, De Marco, Holman, Chakvetadze, Mareš, Medveděv, Ljubičič alebo Zmrhal.
10. Myenty Abena
Holandský stopér so surinamskými koreňmi prišiel po krátkom pôsobení v Spartaku Trnava. Vytvoril stopérsku dvojicu s kapitánom Bozhikovom a neskôr aj s Kashiom. Napriek slabšiemu obdobiu pod trénerom Milaničom patrí dlhodobo medzi najväčšie opory mužstva. Dal víťazný gól v domácom zápase proti PAOK Solún. Doteraz nastúpil za Slovan vo viac ako 110 zápasoch.
9. Rafael Ratão
Ofenzívny univerzál prichádzal ako neznámy hráč zo Zorye Luhansk a pred angažmánom na Ukrajine vystriedal, až 13 kubov. V Slovane zaujal hlavne 30 strelenými gólmi a po odchode Šporara bol najproduktívnejším hráčom mužstva. Po konflikte s trénerom Weissom bol predaný za 1,2 milióna eur do francúzskeho FC Toulouse, ktorému v minulej sezóne pomohol k postupu do Ligue 1.
8. Ibrahim Rabiu
Tvorivý nigérijský záložník bol na Slovensku známy najmä vďaka pôsobenia v AS Trenčín. Slovan ho kúpil z belgického Gentu za približne 1 milión eur. Spočiatku jeho výkony zaostávali aj vinou viacerých zranení za očakávaniami. Oporou tímu sa stal, až pod vedením trénera Kozáka, keď odohral výborný zápas v odvete proti PAOK Solún, bol pri všetkých 4 tituloch a v mužstve úspešne účinkuje dodnes.
7. Joeri de Kamps
Patril medzi prvých hráčov, ktorý prišli počas vlády dua Kmotrík ml.-Trutz. Bojovný záložník prišiel z 2. holandskej ligy, nasledujúcich 6 sezón patril k dôležitým členom základnej zostavy a najväčším obľúbencom fanúšikov. Za Slovan odohral takmer 200 zápasov a prispel k 4 titulom. Potom čo stratil miesto v zostave odišiel na hosťovanie do Sparty Rotterdam a v lete prestúpil do poľskej Lechie Gdaňsk.
6. Moha
Maročan si pred príchodom do Slovana urobil meno najmä svojím pôsobením v ukrajinskom Olympiku Doneck. Do mužstva priniesol ofenzívnu kvalitu, produktivitu (36 gólov a 34 asistancií) a za krátky čas sa zaradil medzi najväčšie opory tímu. Výborne si rozumel najmä so Šporarom a Čavričom. Zaujal viaceré zahraničné kluby, ale Slovan ho viackrát odmietol predať. Z klubu odišiel ako voľný hráč za dosť kontroverzných okolností. Po finančných sporoch s vedením podal na klub žalobu a doslova cez noc utiekol do Španielska.
5. Guram Kashia
Skúsený stopér prišiel do klubu zadarmo na odporúčanie tréner Weiss. Hrajúca legenda holandského Vitesse Arnhem (293 zápasov) sa okamžite stala šéfom obrany a patrí k lídrov na ihrisku aj v kabíne. Guram svojimi výkonmi prispel k zisku titulu a dostal sa aj do najlepšej zostavy sezóny. Potom, čo Jaba Kankava ukončil reprezentačnú kariéru sa stal kapitánom gruzínskej reprezentácie.
4. Jaba Kankava
Kapitán gruzínskej reprezentácie prichádzal podobne ako Kashia na želanie trénera Weissa. Mal za sebou bohaté skúsenosti z líg vo Francúzsku, Rusku, Ukrajine a Kazachstane. Spočiatku bol tento prestup kritizovaný kvôli jeho vyššiemu veku, ale Jaba už po pár zápasoch presvedčil o svojich kvalitách odborníkov a získal si aj srdcia fanúšikov. Rovnako ako Kashia sa dostal do najlepšej jedenástky sezóny. Pre Slovan je momentálne nenahraditeľným hráčom.
3. Vladimír Weiss ml.
Slovenský reprezentant Slovan posilnil po dlhoročnom pôsobení v Katare. Najmä kvôli častým zdravotným problémom sa dostával do ideálnej formy pomerne dlho a naplno sa jeho prínos pre mužstvo prejavil, až po príchode jeho otca Vladimíra Weissa st. na lavičku. Gólmi pomohol k postupom v Lige majstrov cez Sharmrock a Batumi. V minulej sezóne bol najlepším hráčom Slovana aj celej Fortuna ligy.
2. Vasil Bozhikov
Bulharský stopér prišiel v lete 2017 z tureckej Kasimpasy. V klube strávil 5 rokov a praticky celý čas bol hráčom základnej zostavy. Po prvej sezóne sa stal kapitánom mužstva, ktoré doviedol k 4 titulom, 2 víťazstvám v slovenskom pohári aj slávnemu postupu do skupiny európskej ligy cez PAOK Solún. Za Slovan nastúpil vo vyše 150 zápasoch a momentálne je voľným hráčom.
1. Andraž Šporar
Slovinský kanonier mal za sebou ťažké zranenie v FC Bazilej aj nevydarené hosťovanie v 2. Bundeslige. Rozbeh v klube mal pomalší a v prvých 8 zápasoch strelil len 1 gól. V ďalšej sezóne to už rozbalil naplno. Nastrieľal 29 gólov, stal najlepším strelcom a získal aj cenu pre najlepšieho hráča Fortuna ligy. Najlepším strelcom ligy sa stal aj v ďalšej sezóne a stačilo mu nato len 11 odohraných zápasov v ktorých strelil 12 gólov. Výkonmi a najmä 5 gólmi v skupine Európskej ligy zaujal viacero európskych veľkoklubov. Nakoniec prestúpil do Sportingu Lisabon za 6 miliónov eur čo je dodnes rekordný transfer v histórii klubu. Za Slovan odohral 78 zápasoch a nastrieľal 60 gólov.
Foto: skslovan.com